Co oznacza nie mieć swojego balkonu?
- Mieszkanie w budynku nie posiadającym własnego balkonu lub tarasu oznacza mieszkanie w zamknięciu.
- Okres pandemii wdał się boleśnie we znaki szczególnie tym osobom które nie posiadały własnego ogrodu lub nawet jego namiastki jakim jest balkon.
- Uchylone okno nie zastąpi nam przebywania na świeżym powietrzu w takim samym stopniu jak balkon, czy taras.
- Brak balkonu oznacza pozbawienie komfortu szczególnie osób starszych oraz małych dzieci.
- Lata minionej epoki sprawiły że w sporej część mieszkań nie ma balkonów, stąd wydawać by się mogło że nie ma technicznej możliwości dobudowania ich w dzisiejszych czasach.
- Zarówno wszyscy Ci którzy posiadają swoje przestronne i ładne mieszkania lub domy w których architekt nie uwzględnił tarasu lub balkonu mają możliwość dokonania zmiany i dobudowania dodatkowej przestrzeni.
Przedstawimy Państwu możliwość dobudowy balkonów do istniejących już budynków czy mieszkań. Wprawdzie jest kilka znanych powszechnie technologii dobudowy balkonów to jednak większość z nich posiada sporo wad i ograniczeń.
Balkony drewniane są już dzisiaj prawdziwą rzadkością
Wadami balkonów stalowych zarówno wiszących jak i balkonów dostawnych jest siermiężność wykonania, oraz korozja. Spawana konstrukcja uniemożliwia zastosowania jako wypełnienia wyrafinowanych nowoczesnych form wypełnienia podłóg i balustrad, a także nowoczesnymi materiałami takimi jak szkło, HPL lub blacha perforowana ze względu na kłopotliwy sposób montażu do stali. Jeżeli już spotkamy nowoczesne wypełnienia w stalowych balkonach to możemy się spodziewać wyjątkowo topornego łączenia szczególnie, na składaniach i mocowaniach. O ile z daleka balkony stalowe nie wyglądają źle, to po bliskim przyjrzeniu się dostrzeżemy wszystkie wady, odpryski niedoskonałości itp. Balkony stalowe w celu ochrony przed korozją często są cynkowane ogniowo. Proces ten ze względu na różnice temperatur może powodować jednak odkształcenia czy zwichrowania. Trzeba też pamiętać że w czasie transportu i montażu często następuje uszkodzenie powłoki ochronnej (nawet ocynku) co skutkuje powstaniem ognisk korozji i rdzawymi zaciekami. Do częstych widoków należą ogniska korozji pokrywające konstrukcję balkonów po upływie kilku miesięcy lub lat od czasu ich montażu. Kolejną alternatywą balkonów stalowych dostawnych są balkony wiszące lub tak zwane balkony podwieszane. Balkony te wykonywane są praktycznie tylko ze stali, posiadają sporo wad o których pisaliśmy powyżej, to jeszcze dochodzą ograniczenia związane z nośnością oraz wysięgiem balkonów wiszących. W praktyce wysięg balkonów jest ograniczany do niewielu ponad 100cm ze względu na znaczne obciążenie budynku. Trzeba też pamiętać że balkony wiszące stanowią poważną ingerencję w ścianę budynku. Montaż balkonu wiszącego polega na przewierceniu na wylot elewacji w kilku lub kilkunastu miejscach i założeniu długich śrub. Łatwo sobie wyobrazić jak będzie wyglądać wnętrze mieszkania po takich pracach montażowych. Przed założeniem balkonów wiszących (balkonów podwieszanych) konieczna jest ekspertyza ścian dopuszczająca takie rozwiązanie. Co ciekawe cena balkonów stalowych jest zazwyczaj niewiele niższa niż w przypadku aluminiowych.